Torba kanundan neler çıktı… Çok kazanana çok vergi

AKP, yeni “Torba Kanun” hazırlıklarına başladı. Bu kapsamda vergi mevzuatında yer alan ve ekonomiye katkısı olmadığı değerlendirilen bazı muafiyetlerin kaldırılması gündeme gelecek. Vergi mevzuatında yapılan taramalardan sonra, bu muafiyetlerin hangileri olacağı masaya yatırılacak. Bu nedenle geliri yüksek olan kişilerin daha fazla vergi ödenmesi planlanıyor.

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AKP’nin Kızılcahamam’da yaptığı istişare toplantısında “Bizim ana hedefimiz vergide adaleti sağlamak. Çok kazanandan çok vergi alınmasını hedefliyoruz. Son dönemlerde vergi mevzuatında çok oynamalar yapıldı. Bunu bir sisteme bağlamamız gerekiyor. Vergi mevzuatı ile bu kadar oynanmaz. Kurallar koyacağız. Herkes bu kurala göre hareket edecek ve bilecek ki, sık sık bu kurallar değişmeyecek” dedi.

AKP kurmayları bu kapsamda yeni vergi paketinin vatandaşa ek yük getirmeyeceğini, zengin kesim için verginin artacağı kaydedildi. Doğalgaz faturalarında yeni bir uygulamaya gidileceğini belirten kaynaklar, geliri yüksek vatandaşların tam ödeme, dar gelirli vatandaşların ise sadece yüzde 30’luk bir ödeme yaptığı fatura programının masaya yatırılacağını belirtti.

Kaynaklar konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı;

“Doğalgazda çok büyük sübvansiyon yapılıyor. Dar gelirli ya da zengin ayrımı yok, 85 milyona aynı tarife uygulanıyor. Önümüzdeki süreçte bu sübvansiyonu genele değil, özele indirgemek için çalışmalara başladık. Örneğin tüketiciler kullandıkları kadar faturalandırılacak. Gelir seviyesi yüksek olan kişiye 5 bin TL fatura geldiyse 5 bin TL’yi ödeyecek. Dar gelirli vatandaşa 5 bin TL fatura geldiyse belli bir kısmını ödeyecek. Devlet diyecek ki bunun yüzde 30’unu öde. Geri kalanını devlet sübvanse edecek. Böylelikle dar gelirlinin eli rahatlatılacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir