Dünya alarm veriyor : Mayıs 2024, dünyanın kaydedilen en sıcak ayıydı

Geçen ay ortalama hava sıcaklığı 15,9 santigrat derece olup, sanayi öncesi Mayıs ayı ortalamasının 1,52 derece üzerindeydi.

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde sunulan yeni Copernicus raporu, iklim değişikliğiyle ilgili endişelerini bir kez daha dile getiren BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından da not edildi. New York’ta yaptığı bir konuşmada, bunların insanlığa yönelik oluşturduğu tehdidi, dinozorları yok eden göktaşı tehlikesiyle karşılaştırdı.

Copernicus verilerine göre, rekorlar serisiyle birlikte, “son 12 aydaki (Haziran 2023 – Mayıs 2024) ortalama küresel sıcaklık şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklıktır.” Sera gazı emisyonlarının hâlâ gezegenimizi ısıtmadığı 1850-1900 yılları arasındaki sanayi öncesi ortalamanın 1,63 santigrat derece üzerindeydi.

AFP, Earth System Science Data dergisinde Çarşamba günü yayınlanan ve yaklaşık 60 önde gelen araştırmacının katıldığı bir araştırmaya göre, son on yılda (2014-2023) ortalama artışın 1850-1900’e kıyasla 1,19 derece olduğunu belirtti.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, son bir yıldır küresel ısınmanın etkilerini yoğunlaştıran doğal iklim olgusu “El Nino”nun 2024 yılında “bitme işaretleri gösterdiğini” duyurdu.

WMO, bunun tersi olan fenomenin (dünya çapında daha düşük sıcaklıklarla eşanlamlı olan “La Niña”) bu yılın sonlarında meydana geleceğini de belirtiyor.

Ancak AFP’nin aktardığına göre iklim bilimcileri, bu soğumanın insan emisyonlarının ısınma etkisi ile karşılaştırıldığında ortalama olarak çok küçük olabileceği konusunda uyarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir