Ankara’da bu hafta: Anayasa turu, Erdoğan-Özel buluşması, İYİ Parti’de yeni dönem

ANKARA – Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bu haftaki gündeminde madenler ve enerji alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi var. Geçtiğimiz hafta geneli üzerinde görüşmeleri tamamlanan teklifin bu hafta maddelerine geçilecek. İliç maden kazası sebebiyle kurulan İliç Araştırma Komisyonu’nun toplantılarına da devam edilecek.

KURTULMUŞ ANAYASA ZİYARETLERİNE BAŞLIYOR

Meclis’in bir diğer önemli gündemi Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’un siyasi parti gruplarının genel başkanlarına yapacağı yeni anayasa gündemli ziyaretler olacak.

Kurtulmuş’un salı günü CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i ziyaret etmesi bekleniyor. Kurtulmuş Özel’in ardından Meclis’te bulunan diğer siyasi partilerin liderleriyle de anayasa gündemiyle bir araya gelecek. Görüşmelerde yeni anayasanın yapım usulüne ilişkin görüş alışverişinde bulunulacak.

GRUP TOPLANTILARINDA HANGİ MESAJLAR VERİLECEK?

Meclis’te ayrıca siyasi partilerin grup toplantıları yapılacak. Grup toplantılarında verilecek mesajlar bu hafta da dikkatle takip edilecek.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin geçtiğimiz hafta paylaştığı Ferdi Tayfur şarkısı eşliğindeki yürüyüş videosunda verdiği mesajın ne anlama geldiğinin bu haftaki grup toplantısında netleşmesi bekleniyor.

ÖZEL-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan buluşmasının da bu hafta gerçekleşmesi bekleniyor. Görüşmenin perşembe ya da cuma günü olması bekleniyor, ancak CHP kaynakları henüz resmi bir randevu oluşmadığını söylüyor. Bu görüşmenin gündeminde yer alacak konu başlıkları Ankara’da yakından takip edilecek.

ERDOĞAN-BAHÇELİ GÖRÜŞMESİ BEKLENİYOR

Yerel seçim sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli sadece Ramazan Bayramı dolayısıyla telefonda bayramlaştı. Seçim sonrası bir araya gelmeyen iki liderin ne zaman görüşeceği de merak konusu. Hemen hemen her ay gerçekleşen bu görüşmenin de önümüzdeki günlerde yapılabileceği kaydediliyor.

İYİ PARTİ’DE YENİ DÖNEM

Bu hafta İYİ Parti için yeni bir dönem başlayacak. Partinin kurucusu Meral Akşener’in yerine geçen yeni genel başkan Müsavat Dervişoğlu başkanlığında ilk Genel İdare Kurulu toplantısı yapılacak. Bu toplantıda partinin kurmaylarını oluşturan Başkanlık Divanı belirlenecek. Hazırlıkların tamamlanması halinde yeni genel başkan Dervişoğlu ilk grup toplantısını bu hafta yapacak.

AK PARTİ’DE DEĞİŞİM BEKLENTİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan yerel seçim sonrası yaptığı açıklamada milletin verdiği mesajların gereğini mutlaka yerine getireceklerini söylemiş, bu sözler hem parti yönetimi hem de kabinede değişim olacağı yorumlarını beraberinde getirmişti.

AK Parti’de seçim sonrası yapılan MKYK ve MYK toplantılarında sonuçların il il analiz edilip raporlanması kararı alındı. Edinilen bilgiye göre bu raporlar tamamlanma aşamasına geldi. Salı günü toplanması beklenen MYK toplantısında bu raporların değerlendirilebileceği, ardından da yönetimde bazı değişikliklerin yapılabileceği konuşuluyor.

1 MAYIS KUTLAMALARI

Gelecek haftanın önemli gündem maddelerinden biri de 1 Mayıs işçi bayramı olacak. Hafta ortasına denk gelen 1 Mayıs kutlamalarına CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçinin katılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir